ˆ
Zmiana wielkości treści
Zmiana kontrastu serwisu
WyłączWłącz skróty klawiatury
Zmień interlinię
Przejdź do strony głównej

Biuletyn Informacji Publicznej

Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie
  • Logo Biuletynu Informacji Publicznej
  • Godło Rzeczpospolitej Polskiej
ˆ

BRD

Pobierz dane XMLDrukuj informację

Szczegóły informacji

Tytuł nie wyświetlany dla informacji

Niniejszy dokument jest wersją archiwalną.
Informacja ogłoszona dnia 2003-09-17 23:07:30 przez Użytkownik wprowadzający dane archiwalne

Akapit nr - brak tytułu

Działania z zakresu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

System nadzoru nad ruchem drogowym

Wspomagając działania służb zajmujących się nadzorem ruchu drogowego WORD w Warszawie zakupił na ich potrzeby urządzenia pozwalające na kontrolę prędkości i stanu trzeźwości kierujących. Komendzie Wojewódzkiej Policji zakupiono i przekazano 5 sztuk mierników prędkości typu Iskra oraz 3 sztuki dowodowych analizatorów wydechu. Mazowieckiemu Oddziałowi Żandarmerii Wojskowej w Warszawie przekazano 2 sztuki urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu typu Alkoblow. Przedłużono na kolejne lata umowy użyczenia zawarte z Komendą Stołeczną Policji oraz Inspekcją Transportu Drogowego dotyczące przekazania w użytkowanie dowodowych analizatorów wydechu, na mocy których systematycznie zbieramy informacje dotyczące przeprowadzonych badań ww. urządzeniami. Pokrywamy koszta użytkowania przekazanych urządzeń (wzorcowanie, przeglądy techniczne, naprawa).

Bezpieczeństwo transportu drogowego

W 2010 roku WORD w Warszawie prowadził szkolenia kierowców zawodowych:

- przewóz towarów niebezpiecznych ADR – 3 szkolenia dla 14 osób,
- szkolenia okresowe – 19 szkoleń dla 252 osób,
- szkolenie na przewóz rzeczy – 2 szkolenia dla 28 osób,
- bieżąca współpraca z ZMPD w zakresie działań zmierzających do poprawy bezpieczeństwa 
  transportu drogowego,
- testowanie symulatorów jazdy samochodem ciężarowym i autobusem,
- udział przedstawiciela WORD w Międzynarodowym Sympozjum w Białej Podlaskiej 
  poświęconym problematyce szkoleń kierowców zawodowych.

Wymienione działania mają na celu poprawę bezpieczeństwa transportu drogowego.

System informacji o BRD

Wspólnie z Komendą Wojewódzką Policji w Radomiu i Komendą Stołeczną Policji WORD uczestniczy w pracach nad projektem ogólnodostępnej interaktywnej mapy zdarzeń drogowych województwa mazowieckiego. Projekt mapy pozwala na wizualizację zagrożeń wypadkami drogowymi na terenie poszczególnych powiatów i gmin województwa mazowieckiego, pozwala również na wizualizację najbardziej zagrożonych subregionów zdarzeniami ze skutkiem śmiertelnym. Prace nad projektem dążą do uruchomienia dodatkowych funkcji mapy umożliwiających wygenerowanie danych bardziej szczegółowych występowania wypadków w określonym czasie tj. porach roku, miesiąca, tygodnia, doby. Ponadto możliwa będzie identyfikacja zagrożeń oraz analiza przyczyn wypadków. W ramach kontynuacji prac nad projektem WORD w Warszawie zakupił 100 urządzeń GPS (nawigacja), które zostały przekazane Wydziałom Ruchu Drogowego KPP na Mazowszu oraz WRD KSP.

Działania prewencyjne i edukacyjne

Kierowcy i pasażerowie

W czerwcu i wrześniu 2010 roku wspólnie z grupą wydawniczą Image i Instytutem Transportu Samochodowego w ramach Ogólnopolskiego projektu Kapitał Ludzki sponsorowanego przez Unię Europejską  WORD w Warszawie przeprowadził 2 szkolenia „Wzrost kompetencji kadry OSK” skierowane do kadry kierowniczej i instruktorów OSK. W szkoleniu wzięło udział 200 osób.

W ramach projektu „Akademia Policjanta”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie – Filia w Radomiu przeprowadził szkolenia z zakresu nauki jazdy kat. A, C, D dla 100 policjantów. Przeszkolono również 267 funkcjonariuszy z zakresu  doskonalenia techniki jazdy.  Projekt zrealizowano
ze środków unijnych.

W ramach projektu „ Akademia Strażaka”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie – Filia w Radomiu przeprowadził szkolenia z zakresu kierowania ruchem drogowym oraz ratownictwa medycznego dla strażaków Ochotniczych Straży Pożarnych województwa mazowieckiego. Przeszkolono 178 strażaków w zakresie ratownictwa medycznego oraz 420 z zakresu kierowania ruchem drogowym. Projekt zrealizowano ze środków unijnych.

W ramach reedukacji kierowców WORD w Warszawie przeprowadził 104 szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, na których przeszkolono 3187 osób.

Poprzez stronę internetową www.word.waw.pl udzielono szereg odpowiedzi na pytania dotyczące zagadnień bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz prawa o ruchu drogowym.

Przedstawiciele WORD udzielali wielu wywiadów dla środków masowego przekazu i brali udział w programach poruszających zagadnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W celu zwiększenia świadomości wśród kierowców i pasażerów WORD w Warszawie wykorzystywał symulator zderzeń podczas szkoleń,  pikników oraz akcji związanych z BRD
na terenie  Warszawy i województwa mazowieckiego.

W trakcie szkoleń dla kierowców poruszana była tematyka dotycząca bezpieczeństwa przewożonych dzieci w pojazdach, zgodnego  z obowiązującymi przepisami.

Dzieci i młodzież

Na mocy porozumienia między WORD a Urzędem Miasta Warszawy - Dzielnicy Ursus we wrześniu 2010 roku otwarto miasteczko ruchu drogowego, na terenie którego prowadzone są zajęcia z wychowania komunikacyjnego dla dzieci ze szkół podstawowych. W trakcie zajęć uczniowie mają możliwość nauki i doskonalenia jazdy na rowerze. Osoba prowadząca zajęcia jest egzaminatorem zatrudnionym w WORD Warszawa i oddelegowanym do realizacji powyższych zadań na terenie miasteczka.

Zgodnie ze statutową działalnością w zakresie BRD wśród najmłodszych i niechronionych uczestników ruchu drogowego WORD w Warszawie zakupił szereg elementów odblaskowych w postaci: opasek, kamizelek, breloków itp. Odblaski przekazywano dzieciom i młodzieży podczas imprez związanych z BRD oraz szkołom i innym instytucjom, które prowadzą działalność propagującą bezpieczeństwo wśród najmłodszych.

Mając na uwadze bezpieczeństwo najmłodszych WORD Warszawa wykorzystuje symulator zderzeń, którego zadaniem jest uświadomienie jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa oraz przewożenie dzieci w fotelikach.

WORD Warszawa mając na uwadze jak ważną rolę spełnia kask rowerowy dla bezpieczeństwa rowerzysty przekazał blisko 3000 sztuk kasków  dla najmłodszych uczestnikom ruchu drogowego w trakcie turniejów, pikników itp. WORD  brał aktywny udział w programie „Bezpieczna droga do szkoły”, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.  Uczestnicy ww. programu (dzieci i młodzież Szkół Podstawowych i Gimnazjów  woj. mazowieckiego) otrzymali zestawy młodego rowerzysty w skład których wchodzą min. kask rowerowy, kamizelka odblaskowa, kodeks młodego rowerzysty i oświetlenie rowerowe.

Wspierając działania edukacyjne w zakresie wychowania komunikacyjnego w ubiegłym roku WORD w Warszawie współpracował z placówkami oświatowymi w zakresie przeprowadzania egzaminów na kartę rowerową i motorowerową oraz doposażając je w materiały i pomoce dydaktyczne. Zakupiliśmy sprzęt multimedialny do sal lekcyjnych, zorganizowaliśmy finał turnieju BRD na szczeblu rejonowym i wojewódzkim, uczestniczyliśmy w organizacji i prowadzeniu Ogólnopolskiego Finału Motoryzacyjnego, wspieraliśmy materialnie i merytorycznie organizatorów konkursów i turniejów na szczeblu powiatowym,  przedstawiciel ośrodka prowadził zajęcia lekcyjne związane z BRD dla uczniów szkoły podstawowej nr 14  w Warszawie.

WORD w Warszawie zrealizował  na podstawie Uchwały Nr 2/2008 Mazowieckiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego z dnia 4 lutego 2008 roku zamówienie „Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego na Mazowszu - Gambit Mazowiecki”. Regionalny Program zmierzający do zapewnienia poprawy bezpieczeństwa i porządku na drogach publicznych oraz ograniczenia i łagodzenia skutków wypadków drogowych w województwie mazowieckim - Gambit Mazowiecki został wydany w formacie A4, w ilości 2000 szt. Na podstawie Programu Regionalnego została opracowana jego synteza w formacie A5, w ilości 6500 szt. Publikacje zostały przekazane do WORD-ów, szkół, jednostek budżetowych i samorządowych województwa mazowieckiego prowadzących działania w zakresie BRD.

Piesi

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie kierowania ruchem drogowym z dnia  6 lipca 2010  roku WORD w Warszawie zorganizował 51 szkoleń i przeszkolił 822 osoby. Wśród przeszkolonych na ww. szkoleniu były osoby nadzorujące bezpieczne przejście dzieci przez jezdnie w  wyznaczonym miejscu.

W trakcie imprez i akcji w 2010 roku WORD w Warszawie przyczyniał się do poprawy widoczności pieszych przez rozdawanie  elementów odblaskowych w postaci kamizelek oraz odblaskowych opasek.

Motocykliści

W ramach projektu „Akademia Policjanta”, Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Warszawie w partnerstwie z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Warszawie – Filia w Radomiu przeprowadził szkolenia z zakresu nauki jazdy kat. A,  dla policjantów z terenu województwa mazowieckiego. W szkoleniach wzięło udział 20 policjantów.

Znaczną grupę osób biorących udział na szkoleniach reedukacyjnych dla kierowców naruszających przepisy ruchu stanowili motocykliści. Udział w szkoleniach umożliwił podniesienie świadomości specyficznego ryzyka towarzyszącego jeździe motocyklem oraz pozwolił na ukształtowanie postawy odpowiedzialnego motocyklisty.

WORD w Warszawie i fundacja „Jednym śladem” dążąc do poprawy bezpieczeństwa na drogach oraz ograniczenia skutków zdarzeń drogowych podpisali porozumienie, na mocy którego zorganizowano szkolenia z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz zabezpieczania miejsc zdarzeń drogowych. Szkolenia skierowane były do motocyklistów. Przeszkolono w sumie 38 osób.

Motocykliści biorący udział w szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej otrzymali od WORD w Warszawie Poradnik Ratownika „Wypadek drogowy – pierwsza pomoc”.

Targi i konferencje

W 2010 roku WORD w Warszawie brał aktywny udział w różnego rodzaju akcjach i imprezach związanych z promocją zasad BRD. Do działań Ośrodka należały:

a)    współorganizacja i udział w konferencjach:
- „Czego Jaś się nie nauczył, tego Jan nie będzie umiał” – konferencja poświęcona bezpieczeństwu dzieci,
- „Bezpieczeństwo imprez sportowych i ruchu drogowego” – konferencja w Centrum Olimpijskim,
- spotkanie w sprawie wdrażania Programu Poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego – GAMBIT Mazowiecki,
- „Działania WORD-ów na rzecz poprawy BRD” – konferencja Krajowego Stowarzyszenia Dyrektorów WORD-ów w Gdańsku,
- spotkanie dotyczące przewozów towarów niebezpiecznych ADR – omówienie zmian w projekcie ustawy o przewozie drogowym towarów niebezpiecznych w Urzędzie Marszałkowskim,
- „Budujemy miasteczka ruchu drogowego dla zwiększenia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży” – konferencja w Ministerstwie Infrastruktury,
-  „Dżentelmen jezdni” – spotkanie tematyczne w ITS.
b) organizacja konkursów:
- konkurs „Najlepszy kierowca Wojsk Lądowych 2010” – zakup nagród dla zwycięzców konkursu,
- konkurs „Najlepszy Policjant Ruchu Drogowego 2010 roku” - garnizonu warszawskiego i finał ogólnopolski – zakup nagród dla zwycięzców konkursu,
c) bieżąca współpraca z redakcją portalu edukacyjnego „Bezpieczna droga do szkoły”, pomoc  w redagowaniu i serwisowaniu.
d) współorganizacja Pielgrzymki kierowców, instruktorów i egzaminatorów na Jasną Górę w maju 2010 roku.
e) podjęcie działań zmierzających do utworzenia Warszawskiego Ośrodka Doskonalenia Techniki Jazdy.
f) pikniki i akcje:
- „Bezpieczne lato” – targi turystyki i wypoczynku lato 2010,
- Piknik rodzinny na Agrykoli – rowerowa impreza rodzinna poświęcona bezpieczeństwu,
- „Bądź zdrowy i bezpieczny” – piknik rodziny,
- „Bezpieczna droga” – akcja profilaktyczno – edukacyjna dla dzieci młodzieży z Gminy Halinów,
- współfinansowanie wydania plakatów „IV Ogólnopolska Akcja Modlitw za kierowców” – pod hasłem „Kierowcy i piesi świadkami miłości na drodze”,
- współpraca z Radiem Warszawa 106,2 FM – zakup nagród dla laureatów konkursu radiowego „Bezpiecznie w drodze z Radiem Warszawa”,
g) WORD na bieżąco współpracuje z instytucjami i organizacjami zajmującymi się tematyką BRD, wśród których znajdują się: Sekcja Profilaktyki Społecznej KSP, Sekcja Ruchu Drogowego Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej, Wydziały Ruchu Drogowego KPP, Inspekcja Transportu Drogowego, Kuratorium Oświaty  w Warszawie, Starostwa Powiatowe, Urzędy Dzielnicowe, placówki oświatowe, fundacje i stowarzyszenia, kluby rowerowe i motorowerowe.

Plany związane z BRD

- podjęcie działań mających na celu zmianę obowiązujących przepisów prawnych dotyczących rowerzystów, aby obligowały do jazdy w kamizelce odblaskowej i kasku,
- ujednolicenie procedur egzaminacyjnych na kartę rowerową i motorowerową,
- podjęcie działań edukacyjnych wśród rodziców mające na celu uświadomienie o niebezpieczeństwach i zagrożeniach na drodze dla ich dzieci,
- podjęcie działań zmierzających do zmian w systemie oświaty odnośnie wprowadzenia obowiązkowych zajęć wychowania komunikacyjnego na poziomie szkół podstawowych.
- wprowadzenie certyfikatu „ Sprzedawca przyjazny rowerzyście” – certyfikat wydawany przez MRBRD / KRBRD dla sprzedawców (sklepów, hurtowni, itp.) za sprzedaż rowerów, tylko w pełni wyposażonych w obowiązkowe elementy,
-  doposażenie służb odpowiedzialnych za kontrolę ruchu drogowego w urządzenia do badania zawartości w organizmie środków działających podobnie do alkoholu ( tzw. narkotesty ),
- doszkalanie instruktorów nauki jazdy w zakresie kształtowania postaw odpowiedzialnych uczestników ruchu drogowego,
-  promocja jazdy wg zasad eco-drivingu jako najwydajniejszej metody poprawy BRD,
-  zrealizowanie szkoleń dla egzaminatorów zatrudnionych w WORD w Warszawie zakończonych uzyskaniem certyfikatu ratownika medycznego. W dalszej perspektywie przewidujemy, aby nauka pierwszej pomocy w szkołach, zgodnie z art. 8 pkt 2 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym z dnia 8 września 2006 roku ( Dz. U. Nr 191, poz. 1410 )była prowadzona przez ww. egzaminatorów,
 - WORD w Warszawie powinien dążyć i dąży w swych działaniach do kształtowania wśród dzieci, młodzieży, dorosłych, bezpiecznych, partnerskich, kulturalnych zachowań w ruchu drogowego.

 



 
« powrót do poprzedniej strony